Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer emco simplatroll spring loaded fail safe brake, gantry crane brake, electromagnetic braking system, dc electromagnetic brake 24v, ac electromagnetic disc brake and electromagnetic brake for motor.
₹ 9400 / Piece Get Latest Price
| Mounting type | Face mounted |
| Brake torque | 800 Nm |
| Voltage rating | 24 V DC |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Brake type | DC fail safe |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 30 |
| Phase | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 400 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Brake type | Electromagnetic |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 60 |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable For | Crane Hoist |
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Phase | 3 |
| Speed | 1440 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 160 Nm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Usage/Application | Industrial |
| Brake Disc Thickness | 12MM |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 5700 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 24 V DC |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5700 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 60 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4650 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 200 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Product Type | Crane Rail |
| Usage/Application | Gantry |
| Voltage | 415 V |
| Color | Grey |
| Max Load Capacity | 2 Ton |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 100 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 60 |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable For | Crane Hoist |
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 10 Nm |
| Material | Cast Iron |
| Actuation type | Electromagnetic |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Disc diameter | 160 mm |
| Mounting type | Foot mounted |
| Brake type | DC fail safe |
| Usage/Application | Industrial |
| Pad material | Semi metallic |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 12MM |
| Phase | 3 |
| Insulation class | Class F |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 10200 / Piece Get Latest Price
| Bore | 35 mm |
| Brake torque | 100 Nm |
| Voltage rating | 24 V DC |
| Material | Cast Iron |
| Power Type | DC |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Number Of Discs | 3 |
| Disc diameter | 160 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Mounting type | Foot mounted |
| Brake type | DC fail safe |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Phase | 3 |
| Insulation Class | F |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 60 |
| Voltage | 415 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Country of Origin | Made in India |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India