Providing you the best range of worm gear brake motor, ac gear motor with brake, helical geared brake motors, brake motor with gearbox, f series gear dc brake motor and single phase motor brakes with effective & timely delivery.
₹ 11400 / Piece Get Latest Price
| Gearbox Type | Worm |
| Motor Phase | Three Phase |
| Power | 0.75 kW |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415 |
| Number Of Poles | 4 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14800 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | Fail Safe Brake |
| Power | 3.7 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 60 rpm |
| Gearbox Type | Helical |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Voltage | 440 |
| Body Material | Cast Iron |
| Mounting | Foot |
| Mounting Type | Foot |
| Enclosure | IP55 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19400 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | AC Brake |
| Power | 3.7 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 1440 RPM |
| Gearbox Type | Helical |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 440 |
| Mounting | Foot |
| Suitable for | Crane Hoist |
| Mounting Type | Foot |
| Enclosure | IP55 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | Fail Safe Brake |
| Power | 1.5 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 10 rpm |
| Gearbox Type | Helical |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 |
| Mounting | Foot |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | DC Brake |
| Power | 3.7 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 20 rpm |
| Gearbox Type | Helical |
| Rated Voltage | 440 V AC |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 |
| Suitable for | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17200 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5KW |
| Brake Type | DC Fail Safe |
| Brake Torque | 60 Nm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Duty Type | S4 |
| Brake Lining | Asbestos Free |
| Number Of Poles | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Frame Size | 90 |
| Protection Class | IP55 |
| Release Type | Automatic |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18700 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | AC Brake |
| Power | 1.5 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 1440 RPM |
| Gearbox Type | Worm |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 440 |
| Mounting | Foot |
| Mounting Type | Foot |
| Enclosure | IP55 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
₹ 12200 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | AC Brake |
| Power | 2 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 40 rpm |
| Gearbox Type | Helical |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| IP Rating | 55 |
| Voltage | 415 V |
| Mounting | Flange |
| Suitable for | Crane Hoist |
| Color | Blue |
| Mounting Type | Foot |
| Enclosure | IP55 |
| Duty | S4 |
| Speed | 100 RPM |
| Material | Cast Iron |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.37 kW |
| Gearbox Type | Helical |
| Rated Speed | 1440 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Pole | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot |
| Voltage | 415 |
| Mounting | Foot |
| Enclosure | IP55 |
| Insulation Class | Class F |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 30 rpm |
| Power | 1.5 KW |
| Gearbox Type | Helical |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Pole | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 |
| Mounting | Foot |
| Enclosure | IP55 |
| Insulation Class | Class F |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
₹ 29200 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | DC Brake |
| Power | 0.55 KW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Speed | 90 rpm |
| Gearbox Type | Helical |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Voltage | 415 |
| Suitable for | Crane Hoist |
| Mounting Type | Foot |
| Number Of Poles | 4 |
| Enclosure | IP55 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10600 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | AC Brake |
| Power | 0.75 kW |
| Motor Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 20 rpm |
| Gearbox Type | Worm |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Mounting Type | Flange |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India