Pioneers in the industry, we offer induction brake motor, worm geared motor, crompton flange mounted motor, single phase induction motor, concrete vibrator motor and 24v dc brake with motor from India.
₹ 14800 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Power | 1.5 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 415 VAC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacture, exporter and supplier of brake motor. Basically Brake motor is combination of brake and motor. Our clients can avail from us a wide collection of best quality Brake Motors. These products are appreciated for its optimum performance and excellent quality. Raw material for these products sourced from repudiated vendors, the offered motors are well known among the client and can be availed from us in standard sizes according to the requirements of individual. Highly demanded for its special features, this product is offered at budget friendly prices by us.
Brake Type:
Fail Safe Brake (Power off Shaft lock)
₹ 15400 / Piece Get Latest Price
| Gearbox Type | Worm |
| Motor Phase | Three Phase |
| Power | 0.18 kW |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415 |
| Mounting | Foot |
| Frame Size | 90 |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | B14 |
| Power | 0.75 kw |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Phase | Three Phase |
| Horsepower | 3 HP |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Frame Size | 90 |
| Motor Poles | 4 Pole |
| Voltage | 415 V |
| Rated Voltage | 415 V |
| Enclosure | TEFC |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Flange |
| Efficiency | IE2 |
| IP Rating | IP55 |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Capacitor Start Run |
| Power | 0.75 KW |
| Rated Power | 0.75 kW |
| Speed | 1440 rpm |
| Horsepower | 1 HP |
| Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Foot |
| No. of Poles | 2 Pole |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Centrifugal Force | 2 kN |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Protection Class | IP55 |
| Enclosure | TEFC |
₹ 11400 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | Electromagnetic |
| Brake Torque | 10 Nm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Duty Type | S3 |
| Brake Lining | Organic |
We are manufacture, exporter and supplier of brake motor. Basically Brake motor is combination of brake and motor. Our clients can avail from us a wide collection of best quality Brake Motors. These products are appreciated for its optimum performance and excellent quality. Raw material for these products sourced from repudiated vendors, the offered motors are well known among the client and can be availed from us in standard sizes according to the requirements of individual. Highly demanded for its special features, this product is offered at budget friendly prices by us.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Centrifugal Force | 2 kN |
| Power Rating | 0.18 kW |
| Speed | 3000 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Protection Class | IP55 |
| Enclosure | TEFC |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Centrifugal Force | 15 kN |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Speed | 1500 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Foot Mounted |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.25 kW |
| Phase | Three Phase |
| Motor Type | AC Induction |
| Motor Poles | 4 Pole |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Efficiency Class | IE4 |
| Rated Voltage | 230 V |
| Duty Type | S4 |
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Power Rating | 0.37 kW |
| Phase | Three Phase |
| Frame Size | 71 |
| Motor Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage | 400 V |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India