Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer brake in electric motor, ac motor brake, brake motor for hoist, ac motor with dc brake, dc brake on ac motor and overhead crane motor brake.
₹ 17400 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Power | 1 hp |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Type of Induction Motors | Three Phase Induction Motors |
| Pole | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 415 VAC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacture, exporter and supplier of brake motor. Basically Brake motor is combination of brake and motor. Our clients can avail from us a wide collection of best quality Brake Motors. These products are appreciated for its optimum performance and excellent quality. Raw material for these products sourced from repudiated vendors, the offered motors are well known among the client and can be availed from us in standard sizes according to the requirements of individual. Highly demanded for its special features, this product is offered at budget friendly prices by us.
Brake Type:
Fail Safe Brake (Power off Shaft lock)
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Power | 2.2KW |
| Brake Torque | 60 Nm |
| Brake Type | DC Fail Safe |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190VDC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11400 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Power | 3.7 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190VDC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Power | 1.5 KW |
| Speed (RPM) | 2800 RPM |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190VDC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11600 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 1 HP |
| Power | 1.5 KW |
| Speed (RPM) | 2800 RPM |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190VDC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Disc brake |
| Power | 2 W |
| Brake torque | 100 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Number Of Poles | 4 |
| Voltage | 415 |
| Material | Cast Iron |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 13400 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 3 HP |
| Power | 7.5 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted (B3) |
| Brake Type | DC Brake |
| Phase | Three Phase |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190VDC |
| Voltage | 415 V |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10400 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Power | 1 KW |
| Power Rating | 2 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
| Usage | Motor |
₹ 11800 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Power | 1.5 KW |
| Power Rating | 2 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| Mounting | Foot Mount |
| Duty Type | S4 Duty |
| Voltage | 415 V |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 415VAC |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17200 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | DC Fail Safe |
| Power | 1.5 KW |
| Brake Torque | 10 Nm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Duty Type | S4 |
| Brake Lining | Asbestos Free |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190VDC |
| Protection Class | IP54 |
| Release Type | Automatic |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India