Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer electromagnetic disc brake for crane, crane electromagnetic brake, jib crane brake, crane drum brake and brake liner for crane.
₹ 6400 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Disc Diameter Size | 9 Inch |
| Brake torque | 200 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 |
| Disc Thickness | 15 mm |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Phase | 3 |
| Application Industry | Materials Handling |
| Maximum Pressure | 60 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 190 V DC |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 415 |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Brake type | DC fail safe |
| Brake torque | 200 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Operating voltage | 440 V AC |
| Drum diameter | 250 mm |
| Application motion | Hoist brake |
| Country of origin | Made in India |
We are manufacture, exporter and supplier of brake motor. Basically Brake motor is combination of brake and motor. Our clients can avail from us a wide collection of best quality Brake Motors. These products are appreciated for its optimum performance and excellent quality. Raw material for these products sourced from repudiated vendors, the offered motors are well known among the client and can be availed from us in standard sizes according to the requirements of individual. Highly demanded for its special features, this product is offered at budget friendly prices by us.
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Drum diameter | 200 mm |
| Drum width | 75 mm |
| Bore diameter | 25 mm |
| Material | Cast Iron |
| Brand/Manufacturer | Cranosis Industry |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7200 / Piece Get Latest Price
| Drum diameter | 200 mm |
| Drum width | 75 mm |
| Bore diameter | 25 mm |
| Drum material | Cast iron |
| Suitable brake | Electromagnetic |
| Mounting type | Shaft mounted |
| Country of origin | Made in India |
We are manufacture, exporter and supplier of brake motor. Basically Brake motor is combination of brake and motor. Our clients can avail from us a wide collection of best quality Brake Motors. These products are appreciated for its optimum performance and excellent quality. Raw material for these products sourced from repudiated vendors, the offered motors are well known among the client and can be availed from us in standard sizes according to the requirements of individual. Highly demanded for its special features, this product is offered at budget friendly prices by us.
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 5 Ton |
| Input Watts | 65 |
| Insulation Class | F |
| Country of Origin | Made in India |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India