Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer rectifier ac to dc, full wave rectifier, 20 amp rectifier and 20 amp bridge rectifier.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Brake Voltage | 24 V DC |
| Rectifier Type | Full Wave |
| Connection Type | Fast Acting |
| Input Voltage | 415VAC |
| Output Voltage | 190VDC |
| Series | 720HHD |
| Usage/Application | Brake |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Cranosis Industry |
| Country of Origin | Made in India |
As a customer-focused organization, we are providing a wide array of Solid State Brake Rectifier. In addition to this, we are providing these products at very leading prices.
Features:
Easy to use
Top performance
Low maintenance
Get Best Price Of The 3 Phase
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Brake Voltage | 230 V DC |
| Rectifier Type | Full Wave |
| Phase | Three Phase |
| Output Current | 25 A |
| Output Voltage | 440 V DC |
| Connection Type | Fast Acting |
| Phase Type | Three Phase |
| Current | 3 AMP |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Brake Type | DC Brake |
| Usage | Hoist |
| Usage/Application | Brake |
| Mounting Type | Motor Terminal Box |
| Frequency | 50HZ |
| Country of Origin | Made in India |
As a customer-focused organization, we are providing a wide array of Solid State Brake Rectifier. In addition to this, we are providing these products at very leading prices.
Features:
Easy to use
Top performance
Low maintenance
Get Best Price Of The 3 Phase
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Rectifier Type | Full Wave |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Current | 200 A |
| Current | 415 VAC - 190 VDC |
| Usage/Application | DC Brake |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
As a customer-focused organization, we are providing a wide array of Solid State Brake Rectifier. In addition to this, we are providing these products at very leading prices.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Average Current | 25 A |
| Phase | Three Phase |
| Repetitive Voltage | 400 V |
| Package Type | Module Type |
| Current | 20 A |
| Voltage | 415 VAC - 190 VDC |
| Usage/Application | DC Brake |
| Country of Origin | Made in India |
As a customer-focused organization, we are providing a wide array of Solid State Brake Rectifier. In addition to this, we are providing these products at very leading prices.
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India