₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 3 HP |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted (B3) |
| Brake Type | AC Brake |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Frame Size | 100L |
| Brake Voltage | 415V AC |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP (1.5 kW) |
| Speed (RPM) | 1440 (4 Pole) |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Flange (B5) |
| Frame Size | 80 |
| Efficiency Class (IE) | S4 |
| Voltage | 415 V |
| IP Rating (Protection) | IP55 |
| Body Material | Cast Iron |
₹ 10200 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Industrial |
| Gearbox Type | Helical |
| Orientation | Vertical |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 6.5 kg |
| Power | 5 hp |
| Hardness | 50 hrc |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
₹ 10350 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Industrial |
| Gearbox Type | Helical |
| Orientation | Inclined |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 6.5 kg |
| Power | 5 hp |
| Hardness | 65 hrc |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.5 HP |
| Motor Design | Capacitor Start |
| Application | General Purpose |
| Voltage | 230 V |
| Pole | 4 Pole |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Frame Material | Cast Iron |
| Duty Type | S3 Intermittent |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India