Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer f series gearbox and motor gear boxes.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Worm Gearbox Type | Heli Worm |
| Material | Cast Iron |
| Center Distance | 40 mm |
| Motor Power | 2 HP |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Model Number | F 47 |
| Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | Crane Hoist |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1400 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9200 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Application | Long Travel |
| Rated Torque | 1001–3000 Nm |
| Motor Power | 0.55–1.1 kW |
| Duty Class | M6 |
| Gearbox Type | Helical |
| Type | Helical |
| Gear Type | Helical |
| Gear Ratio | 25:1 |
| Phase | Three Phase |
| Brake Arrangement | Without Brake |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Usage/Application | Crane Hoist |
| Mounting | Foot |
| Orientation | Horizontal |
| Input Speed | 1440 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Housing Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India