Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer helical gear box with motor, ac geared motor and inline geared motor.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1HP |
| Gearbox Type | Helical |
| Motor Phase | Three Phase |
| Rated Power | 1–3 hp |
| Power | 0.25 kW |
| Housing Material | Cast Iron |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Rated Speed | 25 rpm |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Phase | 3 |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Input Speed | 1440 rpm |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14800 / Piece Get Latest Price
| Motor Phase | Three Phase |
| Power | 2.2 KW |
| Rated Speed | 60 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 415 |
| Mounting | Foot |
| Duty | S4 |
| Country of Origin | Made in India |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
NMRV Gear box with Brake motor
AC brake motor Gearbox
Worm Gear motor will be available in DC and AC brake as per customer requirement.
₹ 10100 / Piece Get Latest Price
| Gearbox Type | Helical Inline |
| Motor Phase | Three Phase |
| Power | 0.75 kW |
| Rated Speed | 30 rpm |
| Mounting Type | Flange |
| Rated Voltage | 440 V AC |
| Pole | 4 Pole |
Cranosis Industry manufactures and supplies a wide assortment of premium quality HELICAL Gear Motor With Brake. These gear boxes are manufactured utilizing high grade raw materials and latest technology and cutting-edge tools as per the international quality standards. We provide Gear motor with Brake as per customer special requirement.
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India