Leading Manufacturer of crane brake disc, hoist brake assembly, crane brake pads, eot crane brake and crane brake lining from Ahmedabad.
₹ 975 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Drum brake |
| Material | EN8 |
| Brake torque | 100 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 60 |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable For | Electromagnetic Brake |
₹ 6200 / Number Get Latest Price
| Brake type | AC solenoid |
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 200 Nm |
| Suitable capacity | 2 ton |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Maximum Operating Pressure | 3 Ton |
| Input Watts | 25 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Material | EN8 |
| Brake torque | 200 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Brake Disc Thickness | 15 MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable For | Electromagnetic Brake |
₹ 11400 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Material | Iron |
| Brake torque | 100 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Brake Disc Thickness | 15MM |
| Maximum Operating Pressure | 5 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
We being a renowned name are involved in offering and successfully dealing a finest quality range of DC Brake Motor. Known for their flawless designs, and optimum performance, these accessible products are highly recommended and are commended by valued clients. Furthermore, by precisely accepting and meeting to the necessities of clients, we are skillful to achieve them accordingly and precisely.
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Brake Disc Thickness | 15MM |
| Maximum Operating Pressure | 4 Ton |
| Input Watts | 65 |
| Insulation Class | F |
| Country of Origin | Made in India |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India