Our range of products include electromagnetic brake coil, crane brake coil and hoist brake coil.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 5 Nm |
| Current Rating | 1 A |
| Mounting type | Face mounted |
| Coil Power | 20 W |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Material | Cast Iron |
| Core Material | Copper |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brake type | AC fail safe |
| Coil Shape | Rectangular |
| Disc diameter | 100 mm |
| Protection class | IP54 |
| Power Source | AC |
| Phase | 3 |
| Power | 1 HP |
| Duty Cycle | Continuous |
| Insulation Class | Class F |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Orange |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Brake type | Electromagnetic |
| Material | Copper |
| Brake torque | 50 Nm |
| Suitable capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Voltage | 415 |
| Power Source | AC |
| I Deal In | New Only |
| Insulation Class | F |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 315 / Piece Get Latest Price
| Voltage Rating | 110 V |
| Material | Copper |
| Current Rating | 1 A |
| Coil Power | 10 W |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
| Suitable For | Electromagnetic Brake |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India