Offering you a complete choice of products which include cycloidal reducer gearbox, cycloidal stainless steel pinwheel speed reducer, cycloidal gear box, cycloidal gearbox assembly, cycloidal gearbox, for industrial,conveyors and cycloidal foot gearbox.
₹ 11200 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Single Stage |
| Module Ratio | As Per Drawing |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 3–5.5 kW |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Single Stage |
| Reducer Type | Cycloidal |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Input Speed | 1440 rpm |
| Gear Ratio | 40:1 |
| Rated Power | 1–3 hp |
| Gear Type | Helical |
| Gear Stages Type | Double Stage |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Input Type | Solid Shaft Input |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Mounting | Foot Mounted |
| Housing Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8400 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Double Stage |
| Material | Iron |
| Module Ratio | 30.0 |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 0.75–2.2 kW |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Input Type | Motor Mounted |
| Mounting | Foot |
| Housing Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11200 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Double Stage |
| Module Ratio | 20.0 |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 0.75–2.2 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 34KG |
| Gear Type | Worm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9600 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Double Stage |
| Module Ratio | 20.0 |
| Output Torque | Up to 300 Nm |
| Rated Power | 0.75–2.2 kW |
| Gear Type | Helical |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14200 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Double Stage |
| Module Ratio | 50.0 |
| Motor Power | 5HP |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 3–5.5 kW |
| Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1440 |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Cycloidal Gear Reducer adopt the principle of planetary gearing transmission and the construction of Cycloidal gear meshed with pin wheel, confirm to standard, with features of big ratio, high efficiency, compact structure, small volume, long life, little breakdown, strong ability against impact and so on, widely applicable to ceramic, drink, food, textile, mineral and metallurgical, lifting and transportation, printing and dyeing etc
₹ 9300 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Single Stage |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 0.75–2.2 kW |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Input Type | Motor Mounted |
| Housing Material | Cast Iron |
₹ 10200 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Single Stage |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 3–5.5 kW |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Application | Conveyor |
| Housing Material | Cast Iron |
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Single Stage |
| Reducer Type | Cycloidal |
| Output Torque | 801–1500 Nm |
| Input Speed | 1440 rpm |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Rated Power | 1–3 hp |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Output Shaft Type | Solid Shaft |
| Input Type | Motor Mounted |
| Housing Material | Cast Iron |
₹ 9450 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Double Stage |
| Module Ratio | 10.0 |
| Output Torque | Up to 300 Nm |
| Rated Power | 0.25–0.75 kW |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Input Type | Motor Mounted |
| Usage/Application | Crane Hoist |
| Power | 1 HP |
| Material | Cast Iron |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1440 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India