Offering you a complete choice of products which include crane duty dc brake motor and 415 v crane duty brake motor.
₹ 14100 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Motor Type | Brake Motor |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Power Rating | 1 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| Mounting Type | Foot Mounted (B3) |
| Mounting | Foot Mount |
| Phase | Three Phase |
| Duty Type | S4 Duty |
| Brake Type | DC Brake |
| Voltage | 440 V |
| Frame Size | 112 Frame |
We are manufacture, exporter and supplier of brake motor. Basically Brake motor is combination of brake and motor. Our clients can avail from us a wide collection of best quality Brake Motors. These products are appreciated for its optimum performance and excellent quality. Raw material for these products sourced from repudiated vendors, the offered motors are well known among the client and can be availed from us in standard sizes according to the requirements of individual. Highly demanded for its special features, this product is offered at budget friendly prices by us.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Power | 2.2 KW |
| Power Rating | 2 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| Product Type | Brake Motor |
| Usage/Application | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 415 Voltage |
| Color | Blue |
| Max Load Capacity | 1 Ton |
| Duty | S4 |
| Material | Cast Iron |
MITESH PATEL (Owner)
Cranosis Industry
Shed-83, Gajanan Industrial Hub-2, Opp Ramvadi Bridge, Vinzol
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India